Milokraj

Jedinečná fúze českých, moravských a latinskoamerických tradic, kterou Marta Töpferová obohacuje svým hlubokým a autentickým projevem

so 8/6/17h
usedlost Hockehof, Janovice

Vypravujeme autobus z České Lípy až na místo konání koncertu a zpět

Nezapomeňte si zapsat do svých kalendářů další koncert Českolipského komorního cyklu. Marta Töpferová se svým projektem Milokraj Vás svou hudbou zcela jistě okouzlí a nabídne Vám nevšední hudební zážitek.

Když v roce 2013 vydala Marta Töpferová s Tomášem Liškou album Milokraj, rozvířili vody českého rybníčku world music.

„Na první dojem se zdá, že jde o pietně a autenticky znějící sbírku lidových písní české a moravské provenience. Jenže tyhle písničky mají své autory! – hudbu složili ve všech případech oba hlavní protagonisté, autoři textů jsou různí a podivuhodně spojují výrazový jazyk lidové tradice s pocitovým světem dnešní mladé generace. A hudební svět české lidové melodiky se zde dokonale prostupuje s latinou, s jazzem i s hledáním v pro nás do nedávna neznámých kulturách.

Lubomír Dorůžka

Marta Töpferová, (ročník 1975), je jednou z nejvýznamnějších zpěvaček a skladatelek své generace. Ve třinácti letech odešla s matkou a sestrou do USA. Zpívala v dívčím sboru v Seattlu, žila krátce ve Španělsku, na Kubě a v Jižní Americe, od svých jedenadvaceti celkem trvale pobývala v New Yorku, kde její hudba rychle získala osobitý ráz – pozoruhodný mix latinskoamerického folklóru s vlivy jejích českých kořenů.

Po mnoha letech strávených v USA se Marta vrátila do své rodné země, aby zde založila projekt, který z jejích hudebních a kulturních kořenů čerpá. Výsledkem je sbírka autorských písní inspirovaných především moravským folklórem, ve které vnímavý posluchač zaznamená také jemné vlivy Martiny dlouholeté lásky k latinskoamerické hudbě, španělské hudbě a jejímu životu v New Yorku.

Z alba Milokraj nominovaného na cenu Anděl (2014) se postupně vyvinul svérázný projekt s mírně obměněným obsazením. Zůstávají však moldavský cimbalista Marcel Comendant a slovenský houslista Stano Palúch, tedy muzikanti s jazzovými základy, ale od nátury nadžánroví. Ti se podíleli i na druhém albu Milokraje s názvem Tento svět. Na koncertě Českolipského komorního cyklu v Janovicích je doprovodí kontrabasista Peter Korman.

Jestliže na prvním albu byly náznaky latinskoamerické inspirace nenápadné, na druhém už je průnik těchto hudebních světů zcela cílený. Kromě autorských textů Marta zhudebnila také básně významných českých básníků. A jakkoli by se takové spojení mohlo zdát nesourodé, zhudebněné verše Věry Provazníkové či Antonína Sovy, ve kterých se klidně střídá hudecké rytmizování se španělským flamenkovým „ohníčkem“ a melodika moravské balady s jihoamerickým šarmem, Vás ohromí.

 Marta Töpferová a její milovaný kraj přináší hudbu, která není jen „obyčejným“ folklorem, ale míchá v sobě úžasnou fúzi jazzu a tradiční hudby různých světů. A Vy si ji budete moci vychutnat na staré chmelařské usedlosti Hockehof v malebných Janovicích.

Tohle není jen cimbálovka, tohle je hudba, jakou jste ještě nezažili. Přijeďte se přesvědčit na vlastní uši a procestujte během jednoho odpoledne svět od moravských kopců až do sluncem prozářených krajů Latinské Ameriky. S dopravou si nedělejte starosti, do Janovic vás pohodlně doveze náš autobus. My budeme parkovat, vy se můžete jen těšit! 

Milokraj je pozoruhodný mix latinskoamerického folklóru s vlivy českých a moravských kořenů místy fúzující s jazzem. Ne, tohle opravdu není obyčejná cimbálovka.

  • $poslechněte si ukázku

Energií nabitá a velmi příjemná hudba v kombinaci s kulisami památkově chráněné obce Janovice v autentickém prostředí usedlosti Hockehof slibuje nevšední kulturní zážitek. 

so 8/6/17h
usedlost Hockehof, Janovice

MILOKRAJ

Marta Töpferová – zpěv, cuatro, perkuse, skladby
Stanislav Palúch – housle
Marcel Comendant – cimbál
Peter Korman – kontrabas

Vstupenky si můžete také objednat mailem nebo telefonicky:

Vypravujeme autobus z České Lípy až na místo konání koncertu a zpět

Kontakty

Pořadatel Českolipského komorního cyklu:

ARBOR – spolek pro duchovní kulturu
Žižkova 528/6, 470 01 Česká Lípa
IČ: 70820503 | DIČ: CZ70820503
Č.J.: VS/1-1/43097/00-R
registrace ze dne: 6. 3. 2000
předseda: Martin Prokeš

Informace o programu a vstupenkách: 

Martin Prokeš

předseda spolku ARBOR

Anna Jíňová

vedoucí kanceláře, vstupenky

Jaroslav Jíně

produkce

Ondřej Pour

asistent produkce

Partneři českolipského komorního cyklu