Martin Prokeš: Posluchačská obliba překračuje hranice kraje

Vážení a milí posluchači,

s radostí Vám přeji požehnaný rok 2024, pevné zdraví a všechno nejlepší. Českolipský komorní cyklus se stal již nedílnou součástí hudební scény, obohacuje celoroční nabídku koncertů klasické hudby v Českolipsku. Po sedmé se otevřou brány vysoce ceněné komorní přehlídky, oslovující nejen odborné kruhy, ale potvrzující také posluchačskou oblíbenost daleko za hranicemi našeho kraje.

Cyklus zahájí Mucha Trio, tvořené mladými, cenami ověnčenými interpretkami, které nás provedou světem Mozarta, Stravinského a Chačaturjana. Ozdobou našeho programu bude vystoupení předního českého klavíristy Jana Bartoše, jehož interpretační mistrovství získalo uznání ze strany zahraničního tisku, který ho označuje za „jednoho z nejlepších evropských klavíristů“. U příležitosti výročního roku české hudby a oslav 200. výročí narození Bedřicha Smetany představí ryze český program složený z děl Smetany, Janáčka a Miloslava Kabeláče.

Dalším vrcholem bude vystoupení fenomenálního kytaristy Pavla Steidla a zpěvačky Ivany Bilej Broukové, kteří nás provedou hudební cestou první poloviny 19. století v kombinaci s italskou lidovou hudbou. V květnu rozezní Jehmlichovy varhany v kostele Mistra Jana Husa varhaník Ondřej Múčka, regenschori v kostele sv. Jakuba v Brně, který zahraje skladby Buchnera a Bacha.

V červnu se společně vydáme do malebných Janovic, kde si užijeme koncert Marty Töpferové a jejího projektu Milokraj, inspirovaného moravskými a českými lidovými písněmi s prvky jazzu a world music. Koncert ve starém selském stavení, odkazujícím na tradiční lidovou architekturu, bude zcela jistě krásným zážitkem.

Adventní čas pak ozvláštní projekt kapely Ruky na dudy z Frenštátu pod Radhoštěm, která zahraje archaickou podobu tradiční hudby Hukvaldských Beskyd, a představí nám svůj tradiční folklór i v rámci vánočního projektu v České Lípě.

Srdečně Vás zveme do rodiny abonentů, kteří získají zdarma dopravu do Janovic a navíc obdrží své abonmá za zvýhodněnou cenu.

Celým cyklem nás opět provede moderátor Pavel Ryjáček.

S přáním krásných hudebních chvil,
Martin Prokeš, předseda spolku Arbor